

Föreläsning i Linköping
Författaren till boken heter Kajsa Råhlander och kommer till oss i FUB Linköping för att berätta mer. Föreläsningen är kostnadsfri.
När: 29 oktober kl: 18.00- ca 20.00 Var: Fontänen Västra vägen 32 Linköping
”Jag känner många föräldrar till barn som har en kognitiv funktionsnedsättning. Jag har hört, sett och upplevt hur dessa föräldrars liv ser ut och hur deras engagemang för barnet bara fortsätter och fortsätter. Föräldrarna i boken är oroliga för hur barnen har det idag, men också för hur det ska gå för dem i framtiden när de inte längre orkar eller kan stötta och hjälpa dem. En del oroar sig till och med så mycket att de inte vill att barnen ska överleva dem själva”.
Varmt Välkomna! Anhörigcenter – FUB Linköping – Studieförbundet Vuxenskolan
Anmälan till mailadress: fub-linkoping@fontanen.org eller till 013-13 21 27 o.s.a senast 23 okt Vi bjuder på kaffe/thé o smörgås, meddela om du har specialkost.
