Hoppa till innehåll

God Jul & Gott Nytt År

Publicerad:

Året 2020 kommer nog många att minnas som året då Corona-pandemin drabbade oss och påverkade vardagen för oss alla. Vi har inte kunnat träffa familj och vänner som vi brukar, daglig verksamhet har varit stängd, aktiviteter har stängt ner, personer i vår närhet har blivit sjuka, osv. Vi får hoppas att det blir bättre under 2021 och vi kan leva som ”normalt” igen.

Det FUB Östersund hellre vill komma ihåg från 2020 är det som hände i början av året – Special Olympics Sweden Invitational Games! Och speciellt tävlingarna i snöskolöpning som vi anordnade. Det var en fantastisk upplevelse att få vara med om, glädjen och engagemanget var obeskrivligt. Vi hoppas vi får vara en del av det igen på något sätt. Det är också roligt att det är så mycket på gång i Östersund och Jämtland som en följd av tävlingarna, t ex träningsprojektet som har pågått i gruppboenden under hösten (se mer under Läs mer).

Styrelsen för FUB Östersund har under året jobbat med många frågor, till exempel den extra habiliteringsersättning som kom som en julklapp strax innan jul, kvalitet inom daglig verksamhet, semesterresor och kostnad för hemsjukvård för boende i LSS-bostad, mm, mm.

Styrelsen för FUB Östersund önskar alla

God Jul och Gott Nytt År!