Hoppa till innehåll

Arbetsgrupper

FUB:s förbundsstyrelse väljer vilka arbetsgrupper som Riksförbundet FUB ska ha.

Vilka arbetsgrupper det blir beror på den verksamhetsplan som FUB arbetar med just nu. Förbundsstyrelsen bestämmer också vilka som ska vara med i arbetsgrupperna.

I varje grupp brukar minst en person från förbundsstyrelsen vara med. Det ska också finnas en handläggare från riksförbundets kansli. Och så ska det finnas FUB-personer som är intresserade av området. Inre Ringen ska också vara med i arbetet, exempelvis genom en eller flera referensgrupper.

FUB har också alltid en valberedning och en stadgekommitté.

Skola och utbildning

Krister Ekberg, Stockholm, förbundsstyrelsen
krister.ekberg@fub.se

Linda Hansen Grundel, Arvika, förbundsstyrelsen
linda.hansen-grundel@fub.se

Barbro Berger, Skara
barbro.berger@fub.se

Inger Olsson, Bjälkarp
inger.olsson@fub.se

Jeanette Persson, Genarp
jeanette.persson@fub.se

Robert Öberg, kansliet
robert.oberg@fub.se

Stadgekommitté

Gert Iwarsson (sammankallande), Nässjö, förbundsstyrelsen
gert.iwarsson@fub.se

Therese Wappsell, Uppsala, Inre Ringen Sverige
therese.wappsell@uppsala.fub.se

Anders Peterson, Kristianstad
anders.peterson@fub.se

Anders Pettersson, Boden
anders.pettersson@boden.fub.se

Attila Fabian, kansliet
attila.fabian@fub.se

Valberedning för Riksförbundet FUB

Lotta Karlsson (sammankallande), Karlskoga
lotta.karlsson@fub.se

Bengt Lyngbäck, Stockholm
bengt@fubstockholm.se

Daniel Lantz, Tranås
dlantz186@gmail.com

Fredrik Berndtsson, Göteborg
larsfredrik.b00@gmail.com

Lillemor Holgersson, Lidköping
lillemor.holgersson@fub.se

Margareta Hallner, Västerås
margareta.hallner@vasteras.fub.se

Valberedning för Inre Ringen Sverige

Mikael Svedberg (sammankallande), Sundsvall
mikael.svedberg@sundsvall.fub.se

Anna Wändesjö, Kalmar
anna.wandesjo@kalmarbygden.fub.se

Barbro Phil, Staffanstorp
barbro.pihl@outlook.com

Conny Bergqvist, Solna
connybergqvist1@gmail.com

Marcus Nilsson, kansliet
marcus.nilsson@fub.se