Arbetsgrupper

FUB:s förbundsstyrelse väljer vilka arbetsgrupper som Riksförbundet FUB ska ha.

Vilka arbetsgrupper det blir beror på den verksamhetsplan som FUB arbetar med just nu. Förbundsstyrelsen bestämmer också vilka som ska vara med i arbetsgrupperna.

I varje grupp brukar minst en person från förbundsstyrelsen vara med. Det ska också finnas en handläggare från riksförbundets kansli. Och så ska det finnas FUB-personer som är intresserade av området. Inre Ringen (tidigare Klippan) ska också vara med i arbetet, exempelvis genom en eller flera referensgrupper.

FUB har också alltid en valberedning och en stadgekommitté.

 

Flerfunktionsnedsättning

Lotta Frecon, Stockholm

Monica Gebart, Vilhelmina, förbundsstyrelsen

Marianne Hermansson, Lund

Ing-Marie Olofsdotter, Solna

Anna Pella, Österåker

Kontakt via Marianne Hermansson, FUB Lund med omnejd, marianne_hermansson@telia.com, tel 070 6878814.

 

Arbete för att nå personer med olika kulturella bakgrunder

Maida Djesevic
maida.djesevic@icloud.com

Abbas Haghjo
abbas.haghjo@gmail.com

Nina Heiskanen
ninaheiskanen@windowslive.com

Cecilia Johansson
cecilia.johansson@norrkoping.fub.se

Mikael Svedberg
mikael.svedberg@sundsvall.fub.se

Attila Fabian, kansliet
attila.fabian@fub.se

 

Hälsa och vård

Lillemor Holgersson, förbundsstyrelsen
lillemor.holgersson@fub.se

Elaine Johansson, ledamot
elaine.w.johansson@telia.com

Monica Stjernsten
monica.stjernsten@fub.se

Nina Alander, kansliet
nina.alander@fub.se

 

Skola och utbildning

Krister Ekberg, förbundsstyrelsen
krister.ekberg@fub.se

Inger Olsson, ledamot
inger.olsson@fub.se

Jeanette Persson, ledamot
jeanette.persson@fub.se

Sara Sjöberg, ledamot
sara.sjoberg@fub.se

Barbro Berger, ledamot
barbro.berger@fub.se

Linda Hansen Grundel, ledamot
linda.hansen-grundel@fub.se

Robert Öberg
robert.oberg@fub.se

 

Stadgekommitté

Gert Iwarsson (sammankallande), Nässjö
gert.iwarsson@fub.se

Anders Pettersson, Boden
anders.pettersson@boden.fub.se

Kristina Björkander, Gotland
kristina.bjorkander@gotland.fub.se

Anders Peterson, Örebro
anders.peterson@fub.se

Therese Wappsell, Uppsala
theresewappsell@hotmail.com

Kent Öyen, Falun
kentoyen@outlook.com

Attila Fabian, kansliet
attila.fabian@fub.se

 

Valberedning för Riksförbundet FUB

Lotta Larsdotter Karlsson, sammankallande
lotta.karlsson@fub.se

Fredrik Berndtsson
larsfredrik.b@hotmail.com 

Margareta Hallner
margareta.hallner@vasteras.fub.se

Lillemor Holgersson
lillemor.holgersson@fub.se

Bengt Lyngbäck
bengt@fubstockholm.se

Anders Peterson
anders.peterson@fub.se

 

Valberedning för Inre Ringen Sverige

Mikael Svedberg, sammankallande
mikael.svedberg@sundsvall.fub.se

Barbro Phil
barbro.pihl@outlook.com

Anna Wändesjö
anna.wandesjo@kalmarbygden.fub.se

Attila Fabian, kansliet
attila.fabian@fub.se

Senast uppdaterad:
måndag 25 oktober 2021
Nyhet från www.fub.se
Nyhet från www.fub.se
FUB:s medlemstidning Unik. I varje tidning finns en till tidning - den lättlästa delen.Nyhet från www.fub.se
1956-klubbenNyhet från www.fub.se