Kommittéer och arbetsgrupper

En kommitté eller en arbetsgrupp är en grupp av personer som arbetar tillsammans.

Gruppen har ett särskilt område att arbeta med. Det kan till exempel vara skolan, daglig verksamhet eller sjukvård.

FUB:s förbundsstyrelse väljer vilka kommittéer och arbetsgrupper vi ska ha, vad de ska arbeta med, och vilka som ska vara med.

I varje grupp brukar minst en person från förbundsstyrelsen vara med. Det ska också finnas en handläggare från riksförbundets kansli. Och så ska det finnas FUB-personer som är intresserade av området. Inre Ringen (tidigare Klippan) ska också vara med i arbetet, exempelvis genom en eller flera referensgrupper.

 

Flerfunktionsnedsättning

Lotta Frecon, Stockholm

Monica Gebart, Vilhelmina, förbundsstyrelsen

Marianne Hermansson, Lund

Ing-Marie Olofsdotter, Solna

Anna Pella, Österåker

Kontakt via Marianne Hermansson, FUB Lund med omnejd, marianne_hermansson@telia.com, tel 070 6878814.

 

Hälsa och vård

Lillemor Holgersson, förbundsstyrelsen
lillemor.holgersson@fub.se

Elaine Johansson, ledamot
elaine.w.johansson@telia.com

Monica Stjernsten
monica.stjernsten@fub.se

Nina Alander, kansliet
nina.alander@fub.se

 

Skola och utbildning

Krister Ekberg, förbundsstyrelsen
krister.ekberg@fub.se

Inger Olsson, ledamot
inger.olsson@fub.se

Jeanette Persson, ledamot
jeanette.persson@fub.se

Sara Sjöberg, ledamot
sara.sjoberg@fub.se

Barbro Berger, ledamot
barbro.berger@fub.se

Linda Hansen Grundel, ledamot
linda.hansen-grundel@fub.se

Robert Öberg
robert.oberg@fub.se

 

Stadgekommitté

Anders Lago, förbundsstyrelsen
anders.lago@fub.se

Anders Bond, ledamot
anders.bond@fub.se

Anders Pettersson, ledamot
anders.pettersson@fub.se

Julia Henriksson, kansliet
julia.henriksson@fub.se

 

Valberedning

Torbjörn Dacke
torbjorn.dacke@telia.com

Lars Jalkevik
lars.jalkevik@gmail.com

Lotta Larsdotter Karlsson
lotta.karlsson@fub.se

Isabel Wigforss
gunillaisabel@yahoo.se

Anders Peterson
anders.peterson@fub.se

Fredrik Berndtsson
larsfredrik.b@hotmail.com 

Senast uppdaterad:
onsdag 16 september 2020
Nyhet från www.fub.se
Nyhet från www.fub.se
Nyhet från www.fub.se
hehejNyhet från www.fub.se