Hoppa till innehåll

Barn och unga

FUB Ale har, tillsammans med FUB Kungälv, en grupp för barn och unga i åldern 7 – 22 år. Medlemmar i Lilla Edet är också välkomna, förstås. Vi gör aktiviteter som är ganska kravlösa och som kan passa både yngre och lite äldre barn/unga. Träffarna ger också en möjlighet för föräldrar att träffas och lära känna varandra.

Program för våren och sommaren hittar du under Bilagor nedan.

Vi kommer också att fortsätta med  Gympa och lek för barn med IF/autism i åldern 5 – 13 år. Tid: varannan söndag ojämn vecka kl 10.00 – 11.00. Plats: Garnvindeskolan i Skepplanda. Sista dag i vår är den 31 maj. Man behöver inte anmäla sig. Det är bara att komma. Gympa och lek är gratis för alla medlemmar. Du som inte är medlem men vill komma och prova på är välkommen!

Badet i Skepplanda är också öppet för alla i FUB varje lördag kl 16.30 – 18.00 tom 16 maj. Gratis och ingen anmälan krävs. Sista dag i vår är den 16 maj. I höst börjar badet den 5 september.

Känner du till STOLT? Det är kulturskolorna i Ale, Kungälv mfl som arrangerar roliga evenemang för barn och unga i åldern 7 – 26 år. Aktiviteterna är gratis men man måste anmäla sig. Läs mer under Bilagor nedan!