Hoppa till innehåll

Klaga, anmäla, överklaga

Har du upplevt att du har klagat på något i Grupp- el. Service-bostaden eller på Daglig verksamhet och inte fått gehör för dina klagomål eller att ingen har återkommit och meddelat vad som händer?

Då har vi ett tips:
Under ”Bilagor” finns Partille Kommuns ”Kvalitetsdeklaration boende” där den som har rätt till boende med särskild service enligt LSS i klartext kan läsa vad man har rätt till enligt kommunen.

Använd kommunens hemsida där kan du göra en felanmälan eller lämna synpunkter och förbättringsförslag för kommunens verksamheter. Länk finns under ”Läs Mer” längre ner.

Skriv vad du vill klaga på eller ändra.
Skriv att du vill ha besked om vad vad som görs för att rätta till problemet.

Överklaga ett beslut:
Om kommunen fattar ett beslut som du tycker är fel så kan du överklaga det. Då kommer en domstol att pröva om kommunens beslut var rätt eller fel.
Finns hur man gör under ”Läs Mer” och en mall för överklagande under ”Bilagor” nedan

Få hjälp:
Låter det svårt, hör av dig till oss på FUB Partille. Hos oss finns stor erfarenhet av hur detta går till och vad som fungerar!

Läs mer

Kommunen har en hemsida där du kan göra en felanmälan eller lämna synpunkter och förbättringsförslag för kommunens verksamheter. Synpunkter & Felanmälan

När det gäller allvarliga brister i någon av de insatser man kan få enligt LSS (Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade) eller om du inte får gehör för dina klagomål, kan du anmäla till IVO (Inspektionen för vård och omsorg). Mer information finns på hemsidan www.ivo.se. Eller gå direkt in på IVO:s sida Klaga på socialtjänsten eller LSS .

Tänk på att din anmälan blir offentlig handling när den har kommit till IVO. Det betyder att den kan begäras ut av journalister och privatpersoner.

Personal kan också göra Lex Sarah anmälningar. Det kan inte privatpersoner göra.

Du kan skicka dina klagomål och anmälningar till flera olika instanser samtidigt.

Överklagan av ett beslut eller ett avslag på beslut om insats görs till förvaltningsdomstolen. Det finns en mall för hur man kan skriva när man överklagar ett myndighetsbeslut. Den finns under Bilagor längre ner. I mallen finns kommentarer om hur man kan skriva och vad som kan vara bra att ta med. Tänk på att handlingar som skickas in till en domstol blir offentliga och kan begäras ut av andra.

Bilagor