Hoppa till innehåll

Öppet forum om skola och utbildning: Språket som nyckel till ett delaktigt liv

måndag 5 maj kl 18:30 till kl 20:00

Öppet forum om skola och utbildning: Språket som nyckel till ett delaktigt liv

Måndagen den 5 maj kl. 18:30-20:00, kommer Jeanette Persson och Mia Wright berätta om erfarenheter från projektet Språket som nyckel till ett delaktigt liv.

Webbinariet är kostnadsfritt och vänder sig till vårdnadshavare, verksamma inom anpassad grundskola, grundskola, anpassad gymnasieskola, gymnasieskola och beslutsfattare.

Språket som nyckel till ett delaktigt vuxenliv är ett Arvsfondsprojekt som pågick mellan 2021 och 2024. 

Projektets syfte har varit att skapa ny metodik och nytt material för utveckling av språk, röst, kommunikation och lärande för ungdomar med intellektuell funktionsnedsättning (IF) vilka läser enligt den anpassade gymnasieskolans läroplan. Projektet har haft särskilt fokus på ungdomar och unga vuxna med Downs syndrom.

Webbinariet äger rum på Zoom och är inte på enkelt språk.

Zoomlänk finns här.