Hoppa till innehåll

FUB-medlemmar frågade ut politiker om LSS

Publicerad:

Den 4/6 hade FUB Falkenberg och Studieförbundet Vuxenskolan bjudit in våra lokala politiker till en kväll där medlemmar med flera kunde ställa frågor om LSS.


FUB:s ordförande Inger Myrén, Vice ordförande Monica Carlsson och Madeleine Carlsson från Studieförbundet Vuxenskolan var laddade med frågor som kommit in till kvällen.

Inger hälsade alla välkomna och Madeleine från Vuxenskolan berättade om vad de gör och om studiecirkeln Mitt Val, som några av deltagarna på mötet varit med i.

Inger berättade om de stora utmaningarna som FUB har idag och att det är en tuff tid för många personer med IF och deras anhöriga. Vi ser runt om i landet att kommuner tolkar, vrider och vänder på lagen om LSS som kom till för drygt 30 år sedan och hade fina intentioner. LSS urholkas mer och mer och många får avslag på självklara insatser.

LSS-frågorna är de frågor som FUB så klart tycker är väldigt viktiga. Det är svåra frågor och vi känner väl ofta att politiker inte alltid kan och vet vad LSS är utan förlitar sig på att tjänstemännen är de som kan och vet.

Riksförbundet har under våren gått så långt att man kännt sig tvugna att polisanmäla tre kommuner för bl.a. vanvård. Detta skulle väl inte kunna hända här i Falkenberg?


Kvällens moderator var Jan-Åke Wendel som tagit sig tid att åka ända från Kristianstad för att vara med oss. Jan-Åke har lång erfarenhet av LSS och har suttit i Förbundsstyrelsen i 13 år. Jan-Åke avgick vid årets Förbundsstämma i maj.


Jan-Åke presenterade kvällens politiker och varje representant fick några minuter att berätta om vad deras parti vill när det gäller LSS.

Dagens representanter var Marcus Jöngren Miljöpartiet (MP), Monika Eriksson Kristdemokraterna (KD), Tina Önnerth Vänsterpartiet (VP), Andreas Engebrethsen Socialdemokraterna (S), Katrin Carlsson Centerpartiet (C) och Charlotta Jonsson Moderaterna (M) som svarade på medlemmarnas frågor under kvällen.

Vi saknade tyvärr representanter från Liberalerna och Sverigedemokraterna denna kväll.

En av de stora frågorna för kvällen var Habiliteringsersättningen som FUB tycker är orättvis och har lämnat in en skrivelse till kommunen. Socialnämnden har bestämt att en utredning ska göras och nu finns ett förslag till förändring. Detta ska FUB svara på innan man tar beslut. Även personalen på daglig verksamhet stöttar oss i frågan som många gånger har svårt att motivera personer att delta i daglig verksamhet. För vissa kostar en dag mer än det man får tillbaka som habiliteringsersättning.


Det var många bra frågor som kommit in från medlemmarna där en fråga som redan innan mötet har fått stor uppmärksamhet. Politiken har ändrat i delegationsordningen vad gäller Tidsbegränsade beslut. Inga omprövningar ska göras utan att politikerna har godkänt detta.


En annan bra fråga som kom upp var hur personer som bor på grupp/servicebostäder ska kunna få hjälp med att slänga grovsopor när man inte själv kan ta sig till återvinningen. Då kom förslaget upp om att det kunde vara ett uppdrag för någon daglig verksamhet att hjälpa till med. Detta kan man jobba vidare med.


FUB och Vuxenskolan bjöd på kaffe och fralla under kvällen.


Det är svåra frågor och komplicerade svar för många av våra medlemmar. Politik är krångligt och ibland svårt att förstå. Man funderar ibland på ”Hur svårt kan det va?”. När orden flyger runt i huvudet och det är jobbigt att ta in allt som sägs så är det gott med fikapaus.


Under pausen kunde man kolla på broschyrer och köpa Sverigelotter om man ville.

Efter fikat togs frågorna upp igen. Något som är viktigt är att det finns lokala valprogram på Lättläst. Alla närvarande partier svarade att de hade det eller snart var klara med dem. Deltagarna sa att det inte bara ska finnas på webbsidorna utan man vill ha det på papper.


En annan viktig fråga var att få regelbundan hälsoundersökningar på Vårdcentralerna i förbyggande syfte. Vi önskar att man ska bli kallad till hälsoundersökning utefter sina behov. Många kanske går omkring med diabetes eller högt blodtryck utan att veta om det och många har svårt att berätta hur man mår. Detta har FUB Falkenberg lagt in en motion om till Riksförbundet. Riksförbundet svarade att man redan arbetar med den frågan. Det är regionen som har ansvaret för vårdcentralerna men man borde kunna samarbeta i denna viktiga fråga.

Kontaktperson är också en viktig fråga. Varför kan man inte få en kontaktperson när man bor på gruppbostad? Det står inget i lagen om att man inte kan det. En kontaktperson ska inte vara en personal som man träffar varje dag hemma. Personalen har heller inte tid att gå med alla på enskilda aktiviteter. Politikerna tog med sig frågan och ska diskutera detta.

Sista frågan var hur partierna vill ha det när det gäller privat eller egen regi av bostäder och dagliga verksamheter. Partierna tycker olika i frågan men alla var överens om att det just nu fungerar bra och man har inte för avsikt att ändra något.


Det blev en lång kväll med många bra frågor. Inger tackade alla som kommit och att FUB kommer att bevaka många av dagens frågor.

Nu får alla ut till valstugorna inför valet och fråga mera om LSS och övriga politiska frågor.

Ett stort TACK till Jan-Åke Wendel som ledde debatten och stort TACK till alla politiker som representerade sina partier och även övriga politiker som var på plats.


Jan-Åke avslutade med att läsa upp vad hans dotter, som är rektor för anpassad skola, skrivit om sitt liv med sin bror och vad han betyder för henne.


Politikerna och Madeleine fick varsin blomma som tack. Jan-Åke fick utöver en blomma även en gåva från Suseå.

Fler frågor hade kommit in, men tiden gick fort och de frågor vi inte hann med tar vi upp i Samverkan med Socialnämnden/Socialförvaltningen. Ni kommer att få svar personligen så småningom.

Nu får vi smälta alla frågor och svar och ta tag i nästa stora evenemang som är Pridefestivalen på lördag 6/6. Vi ses väl i vimlet och på Prideparaden. Där finns säkert flera av partierna med.