


Grillparty med FUB i bästa sommarvädret!
Publicerad:
Den 25/7 hade FUB Falkenberg sin årliga grillfest i Ringsegård. Inger och Sara hade varit på stranden tidigt på förmiddagen för att få den bästa platsen för grillfesten.
Vädret kunde inte ha blivit mer perfekt. Sol från morgon till sen kväll och vattentemperaturen var härlig.

Klockan 17.00 tändes grillen och då var alla 40 deltagare på plats. Många valde att ta sig ett dopp i havet innan det var dags för grillning.

Glöden var het och grillningen gjordes i omgångar.

Familjen Lindström var med på sin första grillfest med FUB.

Olle valde att inte bada utan laddade upp med god korv medans lillasyster Vega redan hunnit med att ta ett dopp med pappa.

Elin, Gunilla och Sara är i full fart med att äta korv och potatissallad.

Gänget från Alegränd fanns också på plats.

Sandra, Petter och Lovisa hade ingående diskussioner om film m.m. Petter och Lovisa har badat och har ännu inte hunnit grilla.

Mohammad och Annika var också med för första gången på en FUB-aktivitet. Vi hoppas få träffa Mohammad på fler aktiviteter.

Mikael gillar att grilla med FUB.

Tomas hade som vanligt tagit med mamma o pappa ner till stranden. Trogna gäster på våra grillfester.

Linda och Malin, två goa kompisar som hänger ihop i vått o torrt. På plats även idag.

Joakim, Amy och Sofie. Ett härligt gäng som stannade kvar länge.
Slättengänget kom med reducerad skara men trivdes gott i sällskapet.

Det här gänget hade svårt att slita sig från stranden. Det blev gott snack runt grillen ända fram till klockan nio på kvällen. Sofie och Jocke tog ett sista kvällsdopp innan de åkte hem.

Vilken härlig dag det blev med både sol, bad, grillning, nya möten med medlemmar och goa samtal kring grillen framemot kvällen.
Stort TACK till alla som kom och var med på FUB:s grillparty.