Hoppa till innehåll

Höstpromenad med musikquiz och grillning

Publicerad:

Lördagen den 7/11 hade FUB ordnat höstpromenad vid Laxstugan. Det var länge tveksamt om det skulle bli grillning men regnet höll upp precis under aktiviteten.

28 deltagare gick en promenad i omgivningarna och fick svara på 10 kluriga musikfrågor.
Vid målet stod grillen tänd och var laddad för grillning.

Mikael satt på en soffa med fin utsikt över Ätran.

Jens, som är en sportig kille, gick promenaden tillsammans med sin assistent

Jennyann får hjälp med att fixa korv med bröd.

Anita hade med sig kaffe och bullar. Varmt kaffe är inte fel när det är lite kyligt ute.

Elin och Gunilla hade med sig fika. Emma kollade rätta svar och Sara samlade in frågorna.

Sandra hade för dagen tagit på sig en tomteluva. Det närmar sig jul.

Oskar och Mikael var snabba tillbaka efter promenaden och var först på plats vid grillen.

Elin och Sara.

Under grillningen och medan vinnarna togs fram fick deltagarna reda på svaren. Två personer hade alla rätt på frågorna så skiljefrågan blev avgörande.
Hur många tangenter finns det på ett piano totalt? Både svarta och vita. Den som kom närmast blev vinnare.

Vinnare av dagens musikquiz blev Mikael som fick ett presentkort på 100:- på Stålboms konditori. Stort Grattis till Mikael!

Andra pris och den som också hade alla rätt var Lovisa. Ett presentkort på 75:- på Stålboms konditori. Grattis Lovisa!

Tredje pris gick till Jennyann som hade 9 rätt och var närmast på skiljfrågan av alla som hade 9 rätt. Hon vann presentkort på 50:- på Stålboms konditori. Grattis Jennyann!

Vi tackar alla som ville komma på vår höstpromenad idag och Tack till alla som köpte Sverigelotter.
Vi avslutar med härliga Ebba som också var en av de som hjälpte till med att fixa promenaden.