Hoppa till innehåll

Inre Ringen Falkenberg firar 10 år!

Publicerad:

För 10 år sedan fick FUB Falkenberg sin egen Inre Ringen-sektion. Fyra medlemmar bestämde då att de vill bilda en egen sektion i Falkenberg.

Sonjas veranda
Detta firades med middag den 8/7 på Sonjas veranda i Tvååker.

Inre Ringen Falkenberg
Deltagarna med sina handledare hade eget rum och åt en god middag.

Inre Ringen Falkenberg
Men även om deltagarna firade så blev det även en del viktiga punkter som skulle pratas om.

Hemma hos Ann-Margret o Göran
Efter middagen så begav sig gruppen till Ann-Margret och Göran som bor i Tvååker. Där fanns andra kompisar på besök.

Jungfru Marie naturstig
Där blev det en utmanande promenad på Jungfru Marie naturstig i skogen.

Promenad
Över stock o sten, bland komockor och gärdesgårdar.

Promenad
Över spångar som vickade och skakade.

Promenad
På stigar där kossorna gått och trampat ner i leran var en riktig utmaning. Den här stigen var inte tillgänglighetsanpassad direkt. Men det visste vi. Trots detta imponerade alla med att kämpa på och utmana sig själva.

Vilopaus
Som väl var så fanns det flera vilopauser på vägen.

Ann-Margret o Göran
När vi kom tillbaka till Ann-Margret o Göran blev vi bjudna på krabbelurer och kaffe.

Krabbelurer
De lagades i trädgården på stormkök. Supergott!!

Ann-Margret
Stort Tack till Ann-Margret för att du alltid ställer upp och bjuder in oss. Stort tack även till Göran.

Inre Ringen Falkenberg med handledare
Inre Ringen Falkenberg har fyra medlemmar. Gunilla, Sandra, Elin och Hasse. Inger, Monica och Cecilia är handledare.

Inre Ringen Falkenberg
Inre Ringen Falkenberg jobbar vidare med presentation inför aktivistveckan och även med sitt projekt om tandvård för personer med intellektuell funktionsnedsättning i Falkenberg.

Vecka 40 är det aktivistvecka och då hoppas vi att många kommer och lyssnar på vad vi gjort under våra 10 år.

Funderar du på att vara med i Inre Ringen Falkenberg så hör av dig till någon av oss så får du veta mer om vad vi gör.