


Nytida (Ambea) blir ny utförare i Falkenberg
Publicerad:
Den nya upphandling för dagliga verksamheterna Triaden, Varbergsvägen, Bräckevägen och Skreavägen, samt tre service- och gruppbostäder Alegränds servicebostad, Slättens servicebostad och Balders gruppbostad ledde till att det nu är Nytida (Ambea) som kommer att fortsätta att driva dessa.
Under Läs mer hittar du texten till Hallands Nyheters information kring upphandlingen.
Läs mer
En av de största privata aktörerna inom den nordiska omsorgen, börsnoterade företaget Ambea, har tagit hem entreprenaden för fyra dagliga verksamheter och tre grupp- och servicebostäder i Falkenberg, en entreprenad värd 30 miljoner kronor per år.
Den socialdemokratiskt ledda majoriteten vill i och för sig återta i kommunens egen regi den största delen av LSS-omsorgen, för personer med funktionsnedsättning. Hösten 2020 ska därför 17 grupp- och servicebostäder för cirka 100 personer, framförallt med utvecklingsstörning, tas över av kommunen efter att i flera år ha skötts av Frösunda. Det är ett medvetet politiskt beslut, ett infriat socialdemokratiskt vallöfte, efter att den tidigare borgerliga alliansmajoriteten i kommunen låtit de privata entreprenörerna helt ta över LSS-omsorgen.
Men den nya S-ledda majoriteten låter en mindre del av omsorgen ligga kvar hos privata entreprenörer. Det gäller bland annat de dagliga verksamheterna Triaden, Varbergsvägen, Bräckevägen och Skreavägen, som har en sysselsättning för ett 40-tal personer. Det gäller även tre service- och gruppbostäder med 19 boende: Alegränds servicebostad, Slättens servicebostad och Balders gruppbostad.
Dessa sköts för närvarande av vårdföretaget Attendo. Men med vissa års mellanrum görs en ny upphandling, där Nytida (Ambea) nu vunnit entreprenaden från i maj nästa år och minst fyra år framåt. Nytida är en del av det stora vårdföretaget Ambea, med totalt 26 000 anställda, ett företag som före 2013 var känt som Carema, ett varumärke som fläckades av en debatt om vårdskandaler.
Men det får anses vara historia. De senaste åren har Ambea vuxit, inte minst genom ett förvärv i början av 2019 av ett annat stort vårdföretag, Aleris. Genom det köpet blev Ambea också ansvarigt för tre äldreboenden i Falkenbergs kommun, Björkhaga i Slöinge, Furugården i Ullared och Hjortsberg i Falkenberg.
Och i vår tar alltså detta storföretag även över en del LSS-omsorg.
– Det här har varit en kvalitets- och prisupphandling där man låter kvalitetskravet väga tyngre än priset vid en bedömning av anbuden. Vi har också hört oss för och fått goda omdömen från andra kommuner om företaget, säger Kerstin Rosell (S), ordförande socialnämnden.
30 miljoner kronor per år betalar kommunen till Ambea för att få den här omsorgen utförd. Personalen på de olika enheterna erbjuds att fortsätta sina anställningar under den nya entreprenören.
Vid sidan av denna entreprenad har Bräcke diakoni också ansvaret för viss daglig verksamhet, men den entreprenaden löper under annan tidsperiod och upphandlas inte nu.
Hallands Nyheter/Håkan Bergström