Hoppa till innehåll

Stadsvandring på Falkagård i härligt vårväder

Publicerad:

Den 15/4 var det dags för Inre Ringen Falkenbergs andra stadsvandring i olika områden i Falkenberg.
Den här gången gick promenaden på Falkagård.

15 deltagare gick vandringen som startade vid Kosmonaut. Kosmonaut är ett företag som hjälper FUB med att göra marknadsföringsmaterial som tröjor, flaggor m.m.

En liten bit längre bort ligger en Daglig Verksamhet som heter Passagen. Sara berättade att hon har jobbat där en kort period.
Gerd hade med sin gulliga lilla hundvalp på promenaden.
Minscha
Vid Passagen träffade vi på bekanta med sin hund.
Stadsvandring

Inger kunde berätta att skogen som ligger vid Falkagård heter Biskhultskogen. Där lekte Inger mycket när hon var liten. Då fanns inga hus där.

När vi kom fram till Falkagårds bostadsområde så blev det ett stopp där Elin och Gunilla berättade och visade var de bor. Deras boende heter Ormvråksvägen och ligger precis vid skogen.
Stadsvandring

På Falkagård är det många som bor och har bott tidigare. Madeleine berättade att hon också har bott här. Promenaden gick förbi där Inre Ringen Falkenbergs språkvän bor.
När vi kom till Berguvens servicebostad så kunde vi vinka på Marie som kom ut på sin balkong.

Promenaden gick även in på ett område som heter Ekhaga. Där finns tre nya höghus. På en balkong högt upp stod en personal och vinkade. Det var Tina som många känner.
Vi gick vidare förbi Solhaga som för tillfället har ett boende inom LSS. Här låg förut en Daglig verksamhet som heter Haga-gruppen. Där hade många jobbat.

Promenaden tog en timma och sen var det gott med fika.
Stadsvandring

Vi hade tur att borden vid Shellmacken var lediga.
Stadsvandring

Den här dagen var det skönt i luften och solen lyste. Det blev en härlig promenad i ett strålande vårväder.
Tack alla som deltog på dagens stadsvandring.

Nästa stadsvandring blir på Slätten 29/4.