

Vårens sista FUB-kurs på Katrineberg 2023
Publicerad:
Den 12-15 maj hade 14 deltagare anmält sig till vårens sista FUB-kurs på Katrinebergs folkhögskola.
Kursen började med gemensam frukost inne i matsalen. Sen blev det dags för dagens första pass i salen.

Alla presenterade sig för varandra. Deltagarna kom från Kungsbacka, Halmstad, Hyltebruk, Knäred och Laholm. Alla fick skriva sina namn på skyltar så alla vet vad man heter.
Efter detta kom elever som går på Praktisk linje på folkhögskolan för att visa skolan och hur de bor.

Vädret var perfekt för att ta en promenad runt de fina byggnaderna på Katrineberg.

Det finns flera hus som man kan bo i. Till exempel Bokhem, Ekhem och Björkhem.
Ett annat pass den första dagen var Miljö. Deltagarna delades in i två grupper.

Den ena gruppen fick lära sig att sortera avfall. Peter har en bunt tidningar som ska läggas i pappersåtervinningen.

Den andra gruppen kollade förpackningar med olika miljömärken och vad de betyder.
Fredagen avslutades med bio och senare på kvällen samlades gänget och åt mackor.
Lördag morgon och när frukosten var avklarad samlades gänget och pratade om filmen man sett på fredagen och om vad kärlek betyder. Därefter blev det utejympa eftersom vädret var det allra bästa man kunde tänka sig.

Runt folkhögskolan finns stora gräsytor där man kan ha flera olika aktiviteter. Här har deltagarna tafattlek.

Kubb är alltid ett roligt spel att göra utomhus.

Johan och Pernilla med fina orange västar.

Vinnarlaget bestod av Victor, Johan, Andreas och Eva-Lott. Grattis säger vi!
På lördagen var det också dags för bakning. Kärleksmums skulle det bli.

Kenneth vispar ihop till en smet.

Katarina, Anna och Johan häller upp smeten på en plåt.

Lars och Carl-Fredrik lägger på det sista som är kokos. En viktig ingrediens i kärleksmums.

När allt var färdigbakat så blev det musik-quiz. Vi gissar att det var en del kärleksballader bland frågorna.

Katarina funderar nog på om hennes grupp har svarat rätt på frågorna.
På lördagskvällen var det dags för ostbricka. Deltagarna ha fixat detta och bjuder lärarna som är kvar på kvällen.

Här är det Johan och Andreas som bjuder de andra att ta för sig av alla goda ostar.
Den här kvällen var det Euorovision song contest 2023 och man undrar hur många som orkade sitta uppe ända tills vi fick se Sverige vinna med Loreens bidrag Tattoo.
Söndag morgon och efter frukost var det dags för alla att visa sin kreativa sida. Då skapas det fina burkar som man kan odla krasse i.
Pernilla berättar hur man gör och vilka material man har att jobba med.

Det fanns fint papper med hjärtan att klä sina burkar med. Det blev många fina burkar den här gången.

När alla var klara med sina saker man gjort blev det utställning där deltagarna stolt visar upp vad de gjort.
Vårens teman har varit Kärlek och Vänskap – Vad är skillnaden?, Hälsa – Vad mår vi bra av? samt Miljö.
Vilken avslutning på vårens kurser. I ett strålande försommarväder med vacker grönska och blommande träd. Nya deltagare har fått ta del av kurserna och vi hoppas att ni vill komma tillbaka till hösten. Att träffa nya kompisar är roligt och nyttigt för alla. Vi hoppas också att alla har haft en helg som ni kommer att minnas länge.

Hela gänget som deltog på helgens FUB-kurs under det fantastiskt vackra körsbärsträdet som stod i full blom.
Stort Tack! till Anders, Anna, Pernilla och Victor för tre härliga vårkurser.
Nu börjar planeringen inför höstens kurser. Det ska bli spännande att se vad höstens teman blir.
Nu tar vi sommar och hoppas att vädret blir härligt med mycket sol och bad.