Hoppa till innehåll

Vårens sista kurs på Katrineberg avslutades med avtackningar

Publicerad:

Den 22/5 avslutade FUB Halland vårens kurser på Katrinebergs folkhögskola. Efter middag och utvärdering på söndagen var det dags att avtacka Ingela, Eva-Lis och Emelie som varit lärare i många år.

Eva-Lis Ingela Emelie
Eva-Lis har varit med i 26 år och Ingela i 17 år. Emelie har inte varit med lika länge, men ändå ett bra tag. Det hölls tal från både Jesper och Mikael som var deltagare på kursen.

Jennyann ger Emelie en blomma Monica lämnar över en blomma till Ingela
Jennyann lämnar över en blomma till Emelie. Monica som är sekreterare i FUB Halland lämnade över en blomma till Ingela. Eva-Lis hade tidigare avtackats med blommor vid FUB Hallands årsmöte.

Deltagare på kurs10 deltagare var med på sista vårkursen och hade roliga och lärorika dagar.

Johan och Mikael
Att vara med på FUB:s kurser ger möjlighet till att träffa kompisar. Johan och Mikael är fina polare.

Mikael och Carl-Fredrik
Mikael och Carl-Fredrik är också goa kompisar.

Amy på sin första FUB-kurs
Amy Från Falkenberg var med på sin första FUB-kurs och tyckte det var jätteroligt och vill gärna vara med fler gånger. Hon hittade också en ny vän i Judith från Halmstad.

Anders och Anna
Nu kommer två nya lärare att ta över. De heter Anders Nilsson och Anna Jägryd. Båda hälsades hjärtligt välkomna!

Anders      Anna
Anders är från Harplinge och arbetar på Katrinebergs folkhögskola och Anna som är från Falkenberg jobbar på daglig verksamhet. Nu börjar en spännande tid för Anders och Anna som ska planera höstens kurser för första gången. Det blir nog spännande både för lärare och kursdeltagare.

Johan, Eva-Lis och Mikael dansar Deltagare som dansarDeltagare som dansarSom avslutning håller alla i varandras händer och sjunger med i låten Aldrig ska jag sluta älska dig. En fin avslutning på fantastiska FUB-dagar på Katrineberg.

Stort TACK till Eva-Lis, Ingela och Emelie för ert engagemang i alla dessa år. Lycka till med allt vad ni ska göra i fortsättningen.

Vi säger också Lycka till, till Anders och Anna som tar över rodret i fortsättningen.