Hoppa till innehåll

Ordförande har ordet – Brev 2 2024

Publicerad:

Ordförande har ordet – Brev nr 2 – 2024  FUB Västra Götaland

Våren 2024 har passerat och sommaren närmar sig med stormsteg. Som ny ordförande är det mycket att sätta sig in i. Det händer mycket i vårt land inom funktionshinderområdet, vilket vi behöver vara uppmärksamma på för att kunna arbeta för våra medlemmars bästa.

 

Vad är aktuellt i Sverige?

Den 9 juni var det EU vaI i Sverige och det anordnades olika aktiviteter inför det. I slutet av mars kom FN:s kommitté med sin rapport med rekommendationer till Sverige. Efter granskning av läget i Sverige har nu alltså kommittén kommit fram till vad Sverige måste vidta för åtgärder för att förbättra efterlevnaden av rättigheterna för personer med funktionsnedsättning. Rekommendationerna innefattar bland annat att se över konventionens status i dess rättssystem och fullt ut införliva den i den nationella lagstiftningen, att systematiskt se över befintliga lagar för att fastställa vilka lagstiftningsåtgärder som krävs för att uppfylla skyldigheterna enligt konventionen. Även förbättra samordningen mellan regioner och kommuner att genomföra konvention och säkerställa att deras åtgärder för att genomföra rättigheterna för personer med funktionsnedsättning. Rekommendationerna innefattar många områden inom hälsa, utbildning, arbete, ekonomi och kultur.

Runt om i landet uppmärksammas på olika sätt att LSS lagen i år firar 30år. På förbundsstämman fick vi höra till fd politiker Bengt Westerberg som var med när lagen trädde i kraft. Han berättade om hur det var då och hur det blivit idag. Vi fick även lyssna till socialtjänstministern Camilla Waltersson Grönvall. Hon berättade att det i mars gjort en utredning av myndighetens IVO arbete och att den kommit fram till att IVO saknar verktyg för att ingripa. Hon berättade också att staten nu kommer att ta över all personlig assistans och att assistansersättningen uppräknats till 2,5%.

 

Vad är aktuellt i Regionen?

Samrådet funktionshinder skall bidra till att det civila samhällets perspektiv, kunskap och erfarenhet tas tillvara i utvecklingen av Västra Götalands verksamheter. Samrådet skall arbeta för medskapande och dialog mellan civila samhället och Västra Götaland regionen. De skall också främja mänskliga rättigheter, demokrati, jämlikhet och jämställdhet och motverka diskriminering. Vid senaste samrådsmötet med regionen presenterades och diskuterades en färdplan för samråd funktionshinder. Färdplanen ska ringa in områden inom Västra Götalandsregionens ansvarsområden och fokusera på och ge en riktning för arbetet under denna mandatperiod. Hälso- och sjukvårdsfrågorna är tillsammans med personalens kompetens bland de prioriterade frågorna.

Vad har hänt och vad händer i FUB Västra Götaland?

Vi fortsätter att arbeta på inom resursgrupperna för de prioriterade arbetsområdena DV/Arbete, Fritid, Hälsa och Utbildning/Kompetens. Vi fortsätter att hålla en dialog med kommunpolitikerna inom dessa prioriterade områden.

 

Planering hittills ser ut som följer:

11 augusti              Skara sommarland tillsammans med Parasport

23-24 september INTRAdagarna Clarion Stockholm

28-29 september Styrelseträff i Skövde

26-27 oktober      Seminariehelgen Vann spa tema: LSS 30år

Önskar er alla en fin sommar!

Sommar

 

 

Västra Götaland 2024-06-28

Ordförande

Helen Lindblom