


Förbundsstämman 2015 och Forum FUB
Publicerad:
I helgen samlades många FUB:are på Hotell Nordkalotten i Luleå.
Den 8-9 maj hölls ”Forum FUB: Aktuellt i FUB-världen” med föreläsningar och samtal. 9-10 maj hölls FUB:s förbundsstämma med val av nya ledamöter till styrelsen och diskussioner om verksamheten.

Läs mer
Forum FUB

FUB:s ordförande Thomas Jansson och moderator Ann-Marie Stenhammar pratar med dagens första föreläsare. Längst till vänster sitter Pehr Granqvist som är professor på Stockholms universitet. Han berättade om ny forskning om barn till mammor med utvecklingsstörning. FUB:s förbundsstämma gjorde sedan ett uttalande om detta. Iren Åhlund (sitter längst till höger) ledde projektet Familjestöd – en mänsklig rättighet, tillsammans med Therese Follin (sitter i mitten). I filmen från projektet finns kunskap och det finns också en handbok med förslag på hur man kan arbeta.
I bilagorna här nedanför finns Pehr Granqvists presentation som flera ville ha.
Ann-Marie Stenhammar höll en egen föreläsningmed rubriken ”Att vara delaktig – så mycket mer än att bestämma”. Hon har gjort flera projekt om delaktighet, både för barn och vuxna, och kunde berätta mycket om vad delaktighet betyder för att må bra.

Forum FUB innehöll också inspiration för mer regionalt samarbete inom FUB med Lennart Ringbert och Birgitta Rhodin (Jämtland), Monika Stjernsten (Västernorrland) och Elaine Johansson (Västra Götaland).
Elaine visade ett citat av Dalai Lama: ”Om du tror att du är för liten för att göra skillnad, försök
sova med en mygga.”
Under rubriken är ”Leva, inte bara överleva – om flerfunktionsnedsättning” berättade Eva Borgström, ombudsman, om hur FUB arbetat för det nationella kunskapscenter om flerfunktionsnedsättning som nu finns på Nkas webbplats.

Come Togethers ambassadörer Victoria Valverde, Joanna Johansson, Axel Isaksson och Viktor Barkström berättade om resan till Tanzania, som var en höjdpunkt, men också om när Come Together var i Almedalen och när Axel tävlade för FUB i Postkodmiljonären tillsammans med författaren Sören Olsson.

Jesper Tottie presenterade med hjälp av Sara Brännström och Fredrik Berndtsson projektet Störd och Stolt. Det drivs av FUB med stöd av Svenska PostkodLotteriet.
Syftet med projektet är att sticka hål på de fördomar som finns om personer med utvecklingsstörning, och att ifrågasätta vad som är
”normalt”.
Gert Iwarsson, från Riksförbundet FUB:s styrelse och FUB:s Forskningsstiftelse ALA, kom med en uppmaning: Vi vill ha in FUB-medlemmars önskemål om intressanta forsknings-områden!

Annelie Sylvén Troedsson, Riksförbundet FUB:s styrelse och FUB:s LSS-kommitté, berättade om det lättlästa studiecirkelmaterialet LSS – Leva som Svensson. Och hennes uppmaning var ”Använd det!”.
Annelies presentation om Leva som Svensson finns bland bilagorna här nedanför.
Forum FUB var en inspirerande start på helgen. Efter den tog stämman vid.
Förbundsstämma 2015
Till FUB:s förbundsstämma 2015 kom 64 ombud på plats från hela landet. Ordförande för stämman var Eivy Blomdahl från Boden.

FUB:s hederspris tilldelades förre vd:n för ICA, Kenneth Bengtsson, som vågade satsa både på Ica-Jerry och att rekrytera personer med funktionsnedsättning. Ovan ses han tillsammans med en annan hedersgäst på FUB:s förbundsstämma, Klippans förre ordförande Lars Olsson.

Riks-Klippans ordförande Anders Peterson berättade om vad Klippan gjort det senaste året.
Tre ledamöter är nya i förbundsstyrelsen – Marianne Hermansson, Stefan Römer, Monika Stjernsten och Anna Hildingsson.

På bilden syns hela förbundsstyrelsen utom Marianne Hermansson och Stefan Römer som inte kunde vara med på förbundsstämman.
Ombuden samlade in över 4000 kronor till FUB Örebros projekt i Nepal och 2600 kronor till arbetet som FUB Stockholm driver i Bosnien. Solidariteten med andra är en viktig drivkraft i FUB.