

FUB: Öka huvudmannens självbestämmande!
Publicerad:
Uppdrag gransknings reportage ”Var är Therese?”, som sändes den 2 oktober, har väckt mycket känslor bland tittare. Reportaget handlar om Therese, en kvinna med bland annat intellektuell funktionsnedsättning, som fick skyddad folkbokföringsadress och förflyttades till annan ort av sin förvaltare. När Uppdrag Gransknings reportrar hittar Therese, långt ifrån sin hemstad, framkommer att hon inte tillåts ha en telefon eller kontakt med sina anhöriga.
– Riksförbundet FUB ser mycket allvarligt på att personer med intellektuell funktionsnedsättning inte får bestämma själva över sitt liv. Det har man rätt till enligt funktionsrättskonventionen. Även om en person har förvaltare ska denna inte ta beslut i personliga frågor; till exempel vem man får träffa eller om man får ha en telefon för kontakt med omvärlden, säger Christina Heilborn, förbundssekreterare för Riksförbundet FUB.
– Det är huvudmannens behov, vilja och önskemål som stödet av en förvaltare ska utgå från. Självbestämmande är mycket viktigt och FUB kommer att fortsätta att arbeta för att det värnas och prioriteras.
Förvaltaren i inslaget arbetar för ett förvaltarföretag som finns på en annan ort än där Therese bor. Förvaltaren har även ett stort antal huvudmän.
– Att ha kunskap om huvudmannen och hens sätt att kommunicera är förutsättningar för att kunna utföra sitt uppdrag på ett bra sätt. Då behöver ställföreträdaren träffa huvudmannen. Detta kan bli ett problem för professionella ställföreträdare som bor på en annan plats än huvudmannen, säger Christina Heilborn, förbundssekreterare för Riksförbundet FUB.
– Idag ser vi även att det blir allt vanligare att gode män och förvaltare har många uppdrag. Detta påverkar hur väl en ställföreträdare kan hjälpa sin huvudman. Det finns idag inget nationellt lättillgängligt register som ger en överblick över hur många uppdrag en ställföreträdare har åtagit sig. Därför anser FUB att det ska införas ett nationellt ställföreträdarregister.