Hoppa till innehåll

FUB kommenterar: Bra att tillgång till folkhögskola undersöks

Publicerad:

I början av det här året fick utbildningsdepartementet besök av Kerstin Gatu (kursansvarig för ​Anpassad IT på Mora folkhögskola), Stefan Johansson,(​Begripsam) och Robert Öberg (Riksförbundet FUB).

De pratade om vilka hinder och möjligheter som finns, för vuxna med intellektuell funktionsnedsättning (IF) som vill gå på folkhögskola.

I fredags skrev regeringen att det är viktigt att gruppen vuxna med IF ska kunna arbeta och delta i samhället. Folkhögskolan är ett viktigt sätt. Ibland är folkhögskola det enda sättet vuxna med IF kan gå i skola.

Regeringen skrev också att Folkbildningsrådet ska ta reda på om det finns utbildningar på folkhögskola för personer med intellektuell funktionsnedsättning, och om de har möjlighet att gå utbildningarna.

– Det är verkligen en bra nyhet, säger Robert Öberg ombudsman på riksförbundet FUB.

Pressmeddelande från Utbildningsdepartementet: ​Regeringen stärker uppföljningen av statsbidraget till folkbildningen