


FUB kommenterar: Ny begäran från SKR om lagändringar
Den här gången fick FUB se förslagen innan, men SKR har inte lyssnat på vad FUB sagt. Vi har därför skickat våra kommentarer till socialminister Lena Hallengren.
SKR:s förslag gäller både Socialtjänstlagen och LSS samtidigt. Men det är skillnad på Socialtjänstlagen och LSS. LSS är en rättighetslag.
Mer information: Klicka på Läs mer. Under Bilagor finns synpunkterna som vi skickade till SKR den 22 april 2020.
Läs mer
FUB anser, precis som SKR, att de som riskerar att drabbas hårdast av covid-19 är de personer som redan är i en utsatt situation och som är beroende av samhällets stöd. Hit hör utan tvekan personer med intellektuell funktionsnedsättning och/eller autism. FUB inser att behov kan finnas av tillfällig möjlighet till prioriteringar inom socialtjänsten under coronapandemin, på grund av stor sjukfrånvaro bland personal och/eller stor smittspridning i verksamheter. Men då måste man skilja på de två olika lagarna:
Läs mer om FUB:s invändningar under Bilagor. Det är synpunkterna som vi skickade till SKR den 22 april 2020.