Gör något åt fattigdomen, Annika Strandhäll!

Imorgon ska socialförsäkringsminister Annika Strandhäll vara med på ett seminarium i Almedalen om den osynliga fattigdomen. Vi vill att Annika Strandhäll också tar tag i de ekonomiska frågorna för våra medlemmar!

Förra sommaren berättade Riksförbundet FUB om rapporten ”Fångad i fattigdom?” i Almedalen. Ingen från riksdag eller regering kom och lyssnade, men vi blev tyvärr inte så förvånade över det. De verkar inte vara så intresserade av att så många personer med utvecklingsstörning har dålig ekonomi och blir ensamma.

Men det går att göra något åt fattigdomen, och när socialförsäkringsministern nu ska samtala om Sveriges osynliga fattigdom, då kräver vi att Annika Strandhäll också tar tag i de ekonomiska frågorna för våra medlemmar!

När ska Annika Strandhäll tar tag i de ekonomiska frågorna för personer med utvecklingsstörning? – debattartikel på www.almedalen.se 

Publicerad:
måndag 29 juni 2015
Nyhet från www.fub.se
Nyhet från www.fub.se
hehejNyhet från www.fub.se
Nyhet från www.fub.se