


Inre Ringen får Kontantpriset!
Publicerad:
FUB är medlem i Kontantupproret. I Kontantupproret finns organisationer och förbund som vill se till att man kan betala med kontanter.
Varje år delar Kontantupproret ut Kontantpriset. Priset delas ut till en organisation, företag eller förening som har arbetat för kontantfrågan.
I år får Inre Ringen priset! Inre Ringen är en sektion inom FUB för och med personer med intellektuell funktionsnedsättning (IF).
Kontantupprorets ordförande Björn Eriksson delade ut priset till Therese Wappsell, som jobbar som Inre Ringen Informatör, och Riksförbundet FUB:s förbundsordförande Anders Lago.
– Tack för priset, Kontantupproret! Det här priset betyder mycket för oss, säger Therese Wappsell.
– Vi kämpar för att kunna betala med kontanter i ett samhälle som idag är och blir mer digitalt. Till exempel krävs det ofta att man måste legitimera sig med BankID, och det blir svårt för de personer med IF som inte har eller får ha BankID.