


Lyckad LSS-dag i Stockholm
Publicerad:
100 deltagare berättade om sina erfarenheter av LSS på den första LSS-dagen i Stockholm den 28 januari 2017. Riksförbundet FUB och FUB Stockholms län ordnade LSS-dagen.
Klicka på Läs mer nedanför bilderna, för en sammanfattning av vad som hände under dagen.
Under Bilagor finns några av presentationerna från dagen.
Välkommen till FUB:s nästa LSS-dag i Skövde eller någon av de andra fyra LSS-dagarna under 2017!

Elisabeth Langran, Pelle Kölhed och Harald Strand. Foto Agneta Heins.

Deltagare på LSS-dagen i Stockholm den 28 januari 2017. Foto Agneta Heins.

Eva Borgström presenterar förbundskansliets LSS-arbetsgrupp. Foto Agneta Heins.

Deltagare på FUB:s LSS-dag den 28 januari 2017, längst fram Conny Bergqvist, Klippan-rådgivare, och Jan Pettersson från Riks-Klippans styrelse. Foto Agneta Heins.

Deltagare i samtal på FUB:s LSS-dag i Stockholm den 28 januari 2017.

Hundra deltagare på FUB:s LSS-dag i Stockholm den 28 januari 2017. Foto Agneta Heins.
Läs mer
Moderator Harald Strand hälsade alla välkomna:
– ”Stärk LSS – stärk oss” är en landsomfattande satsning från FUB för att stärka LSS. Manifestationerna gjorde att medier började skriva om assistans. Vi behöver också få upp de andra LSS-frågorna. Vi behöver tala om att LSS ska tolkas som det var tänkt och ge goda levnadsvillkor, ett liv som alla andra. Det handlar inte om pengar utan att få ett liv som andra. Vi behöver rättshjälp och vi behöver ett starkt FUB med lokalföreningar i alla kommuner. Vi måste också lära oss själva om LSS – vi måste kunna argumentera.
Jesper Symreng, förbundsjurist på Riksförbundet FUB, presenterade den statliga utredningen. Se bilaga.
– LSS-utredningen är en ensamutredning med tre sekreterare, fyra sakkunniga från myndighetsvärlden och sju experter, varav två från funktionshindervärlden. En av tre referensgrupper företräder funktionshinderrörelsen.
Judith Timoney arbetar med Handikappförbundens arbetsgrupp och berättade om den. Se bilaga.
– Vi vill lyfta som en styrka att vi är många med olika infallsvinklar, för det är en rättighetslag för individer.
Vi måste påminna om att Sverige skrev på konventionen där det står att man inte får försämra redan beslutat
Eva Borgström leder kansliets arbetsgrupp för LSS och berättade om den. Se bilaga.
Kansliets arbetsgrupp för LSS kommer arbeta med att ta fram underlag för FUB:s ställningstaganden och göra kompletterande utredningar. Vi ordnar också dessa LS-dagar. När vi slutligen haft alla LSS-dagar i landet så kommer vi ha 500 medlemsröster om LSS att överlämna till utredningen.
Elisabeth Langran, ombudsman FUB Stockholms län, berättade om sin rapport ”Hur får man rätt i LSS-mål? – Lägesbeskrivning i Stockholms län”. Se Elisabeths presentation under Bilagor och rapporten ”Hur får man rätt i LSS-mål?” finns här.
Pelle Kölhed är Handikappförbundens expert i LSS-utredningen:
– LSS är grunden för att uppnå mänskliga rättigheter. Det viktigaste för oss är att få utredningen att förstå att det handlar om mänskliga rättigheter.
– En tredjedel av Handikappförbundens 39 förbund berörs så mycket att de vill vara med i arbetsgruppen. Beroende på medlemmarnas förutsättningar så har man olika ingångsvärden. Vi tänker inte försöka få ihop ett förslag som vi är överens om. Det skulle innebära att ta bort något. Istället vill vi visa upp vad alla tycker. Vi ska inte försöka jämka.
– Utredningen fokuserar på assistans, men vi tänker med stor kraft betona att LSS består av tio insatser och alla är viktiga för dem som behöver LSS. Insatserna behöver också utredas för de har funnits i tio år, de behöver anpassas till tiden.
Alla deltagare delades upp i grupper och diskuterade olika frågor. Förbundskansliets LSS-arbetsgrupp antecknade i alla grupper och tar med sig alla synpunkter i det fortsatta arbetet.
Riksförbundet FUB:s ordförande Thomas Jansson avslutade dagen:
– Tack för att ni kom. Vi hade en välfylld sal! Det är viktigt att höra era synpunkter. Det är dem vi kommer bära med oss till politiker. Sammantaget når vi som sitter här inne i över 180 riksdagsledamöter om vi vill. Gå hem och träffa de politikerna, bjud dem till ett FUB-möte. De ska ju rösta sen och har med sig våra ansikten och berättelser.