


Nu måste ett LSS-lyft bli verklighet!
Publicerad:
Det finns stora brister i många LSS-bostäder. Nu vill Riksförbundet FUB att regeringen gör något.
Socialstyrelsens nya rapport ”Kompetens i LSS-boenden” (mars 2021), visar att det behövs mycket mer kompetens.
Ett exempel: Mer än en tredjedel av LSS-verksamheterna i Socialstyrelsens enkät svarar att ingen eller ungefär hälften av personalen har kunskap om reglerna som styr verksamheten, bland annat LSS.
– Det är helt orimligt att man får arbeta med att ge stöd och service enligt LSS, när man inte vet vad lagen innebär, säger FUB:s intressepolitiska samordnare Eva Borgström.
Socialstyrelsen lämnar flera förslag på vad som kan göras för att kompetensen i LSS-bostäder ska bli bättre.
FUB vill att regeringen sätter av pengar i höstbudgeten 2021 – pengar till utbildningar för personer som arbetar inom LSS i hela landet.
Nu behövs ett LSS-lyft!
SKR (Sveriges Kommuner och Regioner) och IVO (Inspektionen för vård och omsorg) håller med FUB och andra organisationer om att det Socialstyrelsen skriver i rapporten stämmer. Det finns en brist på kompetens i LSS-bostäder.
Under ”Bilagor” finns FUB:s sammanfattning av Socialstyrelsens rapport ”Kompetens i LSS-boenden”.
Läs mer
Kompetensen brister även när det gäller elementär kunskap om kommunikation och alternativa kommunikationssätt, innebörden av olika funktionsnedsättningar och dess konsekvenser samt bemötande. Brister i personalens kompetens är en vanlig orsak till att otillåtna tvångs- och begränsningsåtgärder används, visar en granskning av Inspektionen för vård och omsorg, IVO.
– Efter år av larmsignaler är det nu dags för krafttag för att barn, unga och vuxna med intellektuell funktionsnedsättning ska kunna garanteras trygghet och livskvalitet i sitt eget hem, säger FUB:s förbundssekreterare Christina Heilborn.
”Det är hög tid för några rejäla satsningar på funktionshinderområdet”, skriver Åsa Furén-Thulin, chef för socialtjänsten, på SKR:s blogg: Funktionshinderområdet behöver också ett kompetenslyft