Hoppa till innehåll

Vi är med! Webbinarium om metodpaketet

Publicerad:

Det fjärde och sista webbinariet från projektet Vi är med! är den 27 april och då presenteras Vi är med-paketet – ett utbildningspaket för alla som vill lära sig mer om kommunikation och samspel, delaktighet och aktivitet tillsammans med och för personer med flerfunktionsnedsättning.

Moderator: Maria Blad, projektmedarbetare socionom och möjliggörare, anställd på Nationellt kompetenscentrum anhöriga, Nka. Medverkar gör Paul Svensson, webbpedagog, anställd vid Nka. Paul kommer att visa runt på Nka:s hemsida för att guida i vart metodpaketets olika delar kan hittas, filmer, föreläsningar, utskrivningsbart material mm. Deltagarna får även se hur materialet kan användas i utbildningssyfte antingen enskilt eller i grupp.

Övriga medverkande är Britt Claesson, pedagog, Ingrid Mattsson Müller, logoped, båda anställda vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset, DART – Västra Sveriges kommunikations- och dataresurscenter för personer med funktionsnedsättning. Sanna Müller, logoped anställd på Hammarlyck rehab och Pia Käcker, projektledare, legitimerad arbetsterapeut och fil. dr i Handikappvetenskap, anställd på Riksförbundet FUB.

Klicka här för att anmäla dig till webbinariet om metodpaketet.

Länk till information om webbinariet på Nationellt kompetenscentrum anhörigas webbplats. 

Läs gärna denna artikel från FUB:s tidning Unik om Vi är med!-projektet:

Webbinarier och metodpaket när delaktighetsprojekt spurtar i mål

FUB:s Arvsfondsprojekt Vi är med! har under två och ett halvt år arbetat tillsammans med 13 vuxna personer med flerfunktionsnedsättning och personal och anhöriga.

Målet har varit att de ska bli delaktiga i sin vardag, hemma och på den dagliga verksamheten. Projektet har arbetat för att stödja personens egen kommunikation och vilja till aktivitet.

Under början av 2021 har projektet bjudit in till fyra webbinarier på Zoom för att resultaten ska bli till nytta för fler. Läs mer om de tidigare webbinarierna från projektet Vi är med! Det har varit intressanta och viktiga webbinarier, som alla går att se i efterhand:

 

Logotyp Med stöd från Allmänna arvsfonden

Projektet Vi är med! är ett samverkansprojekt mellan Riksförbundet FUB, Nationellt kompetenscentrum anhöriga, Nka, Sveriges Arbetsterapeuter och DART, kommunikations- och dataresurscenter för personer med funktionsnedsättning.