


Medlemsmöte i FUB Kungälv om LSS-krisen
Publicerad:
Den 27 augusti samlades många medlemmar på FUB Kungälvs medlemsmöte för att prata om Politikerbarometern, våra insändare i Kungälvs-Posten och vad som händer i Kungälv på LSS-fronten.
I juni svarade 10 partier på FUB Kungälvs Politikerbarometer. Resultatet lyser till stor del grönt – partierna instämmer helt eller delvis i våra påståenden. Men verkligheten ser tyvärr annorlunda ut. Tillsammans fortsätter vi att arbeta för att personer med IF i Kungälv ska kunna leva ett gott liv som andra.
Ett stort tack till Annelie Westerlund, studieledare för studiecirkeln Mitt Val, som berättade om cirkeln och om politikersamtalet som hölls dagen innan.
Läs mer på Facebook: https://www.facebook.com/FubKungalv.
FUB förbundsordförande Anders Lago skickade en videohälsning till medlemmarna i Kungälv. Anders betonade att FUB behövs mer än någonsin.