

Strider daglig verksamhet mot konkurrenslagen?
Publicerad:
I många år har vi här i Kungälv försökt få kommunen att starta verksamheter som gör att våra medlemmar kommer ut i samhället.
Under en tid ansvarade DV för ett café i ett friluftsområde. Mycket uppskattat av medlemmarna och av medborgarna, men lades tyvärr ner. På ett annat ställe byggdes ett fullt utrustat hunddagis, som aldrig fick startas, därför att politikerna ansåg det vara en konkurrerande verksamhet.
Men nu har det blossat upp en debatt på lokaltidningens insändarsidor där en krögare ifrågasätter att DV säljer färdiggjorda pajer, chokladbullar och köttebullmackor i kommunens matsal i Stadshuset. På detta har ett kommunalråd svarat att det är ”caféverksamhet i blygsam omfattning” som ger ”sysselsättning för våra brukare inom daglig verksamhet”.
Efter att ha läst artikeln ”Kan daglig verksamhet vara olaglig konkurrens?” i tidskriften Intra 4/2108 kan vi konstatera att daglig verksamhet inte strider mot konkurrenslagen. Artikeln finns under Bilagor här nedanför.
Under Bilagor finns insändare som var införd i Kungälvs-Posten den 26 februari 2019.