FUB:s föreningskonton
Alla lokalföreningar och länsförbund kan få ett Microsoft 365 konto med en FUB-mejladress. Styrelsen väljer själva vilka som ska ha tillgång till kontot.
I föreningskontot ingår onlineversionen av Office 365. Det innebär att du inte kan ladda ned och installera Office-programmen på din dator utan du behöver logga in och arbeta i en webbläsare. På en telefon eller en padda kan du installera vissa Microsofts appar som t.ex. Outlook, OneDrive och Teams.
Vill din förening eller länsförbund ha ett Microsoft 365 konto går det bra att kontakta robert.gardsater@fub.se
OneDrive
Genom att spara dokument och filer i OneDrive har alla i styrelsen tillgång till dem, även när det kommer nya i styrelsen. Här kan du läsa hur du använder OneDrive
Dela filer i OneDrive
När du är inloggad på föreningskontot kan du välja att dela filer och mappar i OneDrive med andra i styrelsen genom att ange deras privata e-postadresser. Då får de ett mejl med en länk till filen.
När du delar filen kan du välja olika behörigheter. Som exempel kan du välja om det bara är de personer som du anger som kan använda länken, om de kan ändra i dokumentet eller bara läsa, osv.
Här kan du läsa hur du delar filer och mappar i OneDrive
Som extra säkerhet kan det vara bra att även spara en kopia av viktiga dokument lokalt. Tex på ett usb-minne eller liknande.
Teams videomöten
Om styrelsen ska ha ett videomöte i Teams kan föreningskontot skicka mötesinbjudan till styrelsens privata e-postadresser. Då får mottagarna ett mejl med en länk till mötet. Här kan du läsa hur du skapar Teamsmöten